Umjereno izlaganje suncu dobro je za naše zdravlje, međutim prekomjerno izlaganje sunčevim zracima može da izazove oštećenja kože.
Postoje tri glavna tipa UV zraka, i to UVA, UVB i UVC. UVC zraci se mahom apsorbuju u ozonskom omotaču i ne dopiru do Zemljine površine, dok UVA i UVB zraci prolaze kroz atmosferu i glavni su krivci štetnog dejstva sunčevih zraka po našu kožu. Ovi UV zraci izazivaju genetske mutacije i mogu dovesti do kancera kože.
SPF faktor na preparatima za kožu predstavlja faktor zaštite od štetnog UVB zračenja.
Preparati za zaštitu od sunca dostupni su u četiri različita nivoa zaštite: nizak (faktor 6 do 10), srednji (15 do 25), visok (30 do 50) i veoma visok (50+). Što je viši faktor zaštite to je bolje zaštićena vaša koža.
Veći SPF ne znači da možemo duže ostati na suncu!
Preporučuje se svakodnevno korišćenje preparata za zaštitu od sunca, osobama svih tipova kože, a naročito svijetlim i osjetljivim. Zaštitu treba koristiti u sunčanim periodima, ali i kada je oblačno, jer je tada prisutan visok indeks štetnog UV zračenja.
Preparati za zaštitu od sunca se nalaze u prometu u obliku krema, losiona, stikova, sprejeva.
Preparate za zaštitu od sunca potrebno je nanijeti na kožu najmanje 20 tak minuta prije izlaganja suncu. Takođe, sve kreme za sunčanje, bez obzira na SPF, moraju se ponovo nanositi najmanje svaka 2 sata, posebno nakon plivanja i ako se dosta znojite ili mnogo vremena provodite u vodi.
Koža beba je osjetljivija i tanja nego kod odraslih osoba, stoga zahtijeva posebnu njegu i zaštitu.
Trebalo bi izbjegavati izlaganje beba starosti do 12 mjeseci sunčevom zračenju.
Ukoliko je dijete starije od 12 mjeseci, može da boravi na suncu, ali uz zaštitnu opremu kao što je šešir, majica i krema sa visokim zaštitnim faktorom.
Izbor preparata za zaštitu od sunca zavisi od intenziteta sunca i količinu vremena koje provodimo na suncu, kao i od karakteristika kože. Tako, blijedoj koži i koži sklonoj alergijama su pogodni preparati sa višim SPF faktorom.
Za kožu sklonu aknama su pogodni preparati laganije teksture, dok kožu sklonu atopijskom dermaritisu treba tretirati preparatima koji su namijenjeni za osjetljivu kožu sa odgovarajućim SPF faktorom.
Najnovije
21 Novembra, 2024
7 Oktobra, 2024